KAJ JE OKM?
Obsesivno-kompulzivna motnja (OKM) je duševno zdravstveno stanje, za katero so značilne stiske, vsiljive, obsesivne misli in ponavljajoča se, kompulzivna fizična ali duševna dejanja. Oseba z OKM-jem lahko le za kratek čas nadzoruje svoje misli in dejanja. OKM je četrta najpogostejša duševna bolezen po fobijah, zlorabi drog in večji depresiji.
KAKO OKM VPLIVA NA VSAKDANJE ŽIVLJENJE POSAMEZNIKA?
OKM je povezan s široko paleto funkcionalnih okvar in ima pomemben vpliv na družbeno in delovno življenje. Posameznik čuti potrebo po večkratnem štetju stvari, preverjanju če so vrata zaklenjena, preverjanju škode, puščanja ali požara. Oseba lahko čuti stalno in premočno potrebo po umivanju in obsesijo, da so predmeti, ki se jih dotikajo, kontaminirani. Strah je, da se posameznik ali predmet lahko okuži ali zboli, če ne bo stalno čistil. Nekateri imajo nezmožnost metanja rabljenih ali neuporabnih stvari stran. OKM vključuje razširjen in osredotočen obsesivni vlak misli, ki se osredotoča na široke in pogoste filozofske teme, kot so, kaj se zgodi po smrti ali začetku vesolja. Oseba z OKM ima lahko tudi vsiljive misli, to so pogosto nasilne, grozljive, obsesivne misli, ki pogosto vključujejo škodovanje ljubljeni osebi, nasilno ali spolno. Te misli lahko vključujejo obsesije glede odnosov, ubijanja drugih ali samomora. Lahko imajo probleme tudi s simetrijo in urejenostjo, na primer oseba lahko popravi postavitev knjige na polici večkrat, ker se ji ne zdi položena popolnoma naravnost.
KAJ SO VZROKI OKM-JA?
Vzrok za nastanek ni znan. Verjamejo, da igrajo vlogo okoljski in genetski dejavniki. Dejavniki tveganja vključujejo zgodovino zlorabe otrok ali druge stresne dogodke. Sporna hipoteza je, da lahko nekateri primeri hitrega nastanka OKM-ja pri otrocih in mladostnikih nastanejo zaradi sindroma, povezanega s streptokoknimi okužbami skupine A, znanim kot otroške avtoimunske nevropsihiatrične motnje.
KAKO SE POSTAVI DIAGNOZO?
Uradno diagnozo lahko postavi psiholog, psihiater, klinični socialni delavec ali drug licenciran strokovnjak za duševno zdravje. Za diagnozo OKM mora imeti oseba obsesije, prisile ali oboje, v skladu z Diagnostičnim in statističnim priročnikom duševnih motenj (DSM). Številne druge psihiatrične in nevrološke motnje, kot sta depresija in tesnoba, imajo podobne lastnosti kot OKM in se lahko pojavijo skupaj s stanjem.
KAKO ZDRAVIMO OKM?
Oblika psihoterapije, imenovana "kognitivno vedenjska terapija", in psihotropna zdravila so značilna za prvovrstno zdravljenje OKM. Druge oblike psihoterapije, kot sta psihodinamika in psihoanaliza, lahko pomagajo pri obvladovanju nekaterih vidikov motnje, vendar je leta 2007 Ameriško psihiatrično združenje (APA) ugotovilo pomanjkanje nadzorovanih študij, ki bi pokazale njihovo učinkovitost. Specifična tehnika, ki se uporablja v kognitivni vedenjski terapiji, se imenuje preprečevanje izpostavljenosti in odzivanja, ki vključuje učenje osebe, da namerno pride v stik s situacijami, ki sprožijo obsesivne misli in strahove ("izpostavljenost"), ne da bi pri tem izvajal običajna kompulzivna dejanja, povezana z obsedenostjo ("preprečevanje odzivov"), s čimer se postopoma naučimo prenašati nelagodje in tesnobo, povezano z neizvajanjem ritualnega vedenja. Najpogosteje uporabljena zdravila so selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina (SSRI). Kirurgija se lahko uporabi kot zadnja možnost pri ljudeh, ki se z drugimi načini zdravljenja ne izboljšajo. V tem postopku se na območju možganov (kingulatna skorja) naredi kirurška lezija. Pri otrocih in mladostnikih je najbolj učinkovita terapija.
MNENJE NA OKM:
Mislim, da imajo ljudje z OKM kar precej oteženo življenje, a ga lahko z zdravljenjem olajšajo. Po mojem mnenju bi lahko posvetili malo več raziskav in časa zdravljenju OKM-ja.
Lucija Frece, 3. e
Viri:
Avtor: Hannah Nichols , What is obsessive-compulsive disorder?, 18.1.2018, https://www.medicalnewstoday.com/articles/178508#what-is-ocd
Avtor: Wikipedia, the free encyclopedia, Obsessive–compulsive disorder, https://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive%E2%80%93compulsive_disorder
Komentarji
Objavite komentar